• Nasiona ogórków wprost do gruntu wysiewamy w połowie maja. Termin powinien być dobrany tak , aby wierzchnia warstwa gleby była nagrzana do temperatury 12-14 st. C. Możemy wysiać wcześniej nasiona ogórków o tydzień lub dwa , jeśli nie są spodziewane spadki temperatur poniżej 0 st. C. O wcześniejszy wysiew ogórków możemy się pokusić jeśli będziemy je uprawiać na czarnej agrowłókninie i dodatkowo osłonięte białą agrowłókniną. Na tydzień przed wysiewem ogórków , po wcześniejszym przygotowanie gleby na zagonie, zagon należy okryć czarna agrowło0kniną. Włókninę należy starannie naciągnąć a brzegi przykopać ziemią.
  • Pod czarną agrowłókniną gleba się szybciej ogrzewa, nie traci nadmiernie wilgoci co poprawia warunki kiełkowania nasion ogórka oraz późniejszy wzrost systemu korzeniowego. Wykorzystanie czarnej agrowłókniny zapobiega wyrastaniu chwastów przez co ogranicza się prace z wiązane z plewieniem a w okresie zbiorów owoce sa czyste nie zabrudzone ziemią.
  • W dniu wysiewu nasion ogórków w agrowłókninie należy wykonać nacięcia na krzyż co 25 – 30 cm w rzędzie i w to miejsce wysiewamy gniazdowo od 3 -5 nasion.. bezpośrednio po siewie na zagon należy założyć białą. Dzięki białej agrowłókninie poprawia się mikroklimat wokół roślin ( pod białą agrowłóknina jest cieplej i wilgotniej niż w odkrytym gruncie – lepsze warunki do wzrostu warzyw ciepłolubnych takich jak ogórek, melon , arbuz). Ponad to biała agrowłóknina jest przepuszczalna dla światła i wody. Białej agrowłókniny na zagonie powinno być na tyle dużo aby rosnące rośliny mogły ją swobodnie w miarę wzrostu „podnosić”. Na początku po założeniu agrowłókniny należy zrobić zakładki i stopniowo w miarę wzrostu roślin je luzować. Należy pamiętać o starannym umocowaniu białej agrowłókniny , aby nie porwał jej wiatr a ruchy włókniny nie uszkodziły roślin. Najlepiej jej brzegi obsypać ziemią lub obłożyć np. plastikowymi butelkami wypełnionymi wodą. Aby włóknina po założeniu nie falowała w środkowej części tam też należy ją obciążyć.
  • Białą agrowłókninę należy zdjąć pochmurny i bezwietrzny w momencie pojawienia się pierwszych kwiatów aby umożliwić owadom zapylanie.
  • Tylko odmiany ogórków partenokarpicznych mogą przez cały okres uprawy pozostawać przykryte.
E-Porady