Witam,

Opisany przez Pana problem  dotyczący brązowienia tui może być skutkiem:

– chorób grzybowych

  • Fytoftoroza – zgnilizna podstawy pędów – jej objawy najczęściej pojawiają się w drugiej połowie czerwca. Choroba  atakuje  system korzeniowy. Efektem jest żółknięcie, brązowienie i zamieranie rośliny. Tuja ma też zahamowany wzrost, a u podstawy pędu drewno brązowieje. W przypadku fytoftorozy należy  opryskać tuje preparatem biologicznym Polyversum WP lub Magnicur Energy. Tuje podejrzane o zakarzenie fytoftorozą należy opryskać preparatem Scorpion 325 S.C.
  • Zamieranie pędów drzew i krzewów iglastych. Grzyb wywołujący ta chorobę powoduje uszkodzenia nowych przyrostów oraz zielonych (niezdrewniałych) wierzchołków pędów od połowy kwietnia do września. Starsze, dojrzałe igły są odporne na infekcję i dlatego większość martwej tkanki występuje na końcowym 25-30 cm odcinku pędu. Porażone igły początkowo stają się matowo-czerwone lub brązowe, a w konsekwencji popielatoszare. Co prawda zarodniki grzyba są produkowane przez całe lato, ale infekowana może być wyłącznie młoda tkanka. Łuski tui żółkną, poczynając od wierzchołka, a następnie brązowieją i obumierają. Należy wówczas wycinać i usuwać porażone części roślin. Tuje trzeba też opryskać fungicydem Topsin M 500 SC (0,1%).

– licinek tujowiaczek  owad dorosły malutki motyle, Szkody wyrządza mała 0,5 cm, zielonkawa gąsienica żerująca  w końcówkach pędów tui powodująca brązowienie końcówek tui. Gąsienice tego szkodnika mają kolor zielony i żerują w środku gałązek. W miesiącach takich jak kwiecień czy maj u tui zaatakowanej przez tego szkodnika może wystąpić zamieranie wierzchołków.

Zwalczanie trzykrotnie:  pod koniec maja, czerwca i w połowie sierpnia preparatami fosforoorganicznymi wgłębnymi  lub  systemicznymi insektycydami o działaniu wgłębnym.

– brak wilgoci w glebie. Zaleca się podlewanie nawet zimą w okresie gdy gleba nie jest zamarznięta. Tuje to rośliny  lubiące stanowiska wilgotne. Przy obecnym deficycie opadów wymagają podlewania.  Brak odpowiedniej ilości wody w glebie powoduje zasychanie i zamieranie roślin.

Zachęcam  do obejrzenia filmiku  na Internecie pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=D1MrYrrsaQM

Ponadto zapraszam do kontaktu telefonicznego pod nr 17 87 01 544 w celu bezpośredniego kontaktu lub umówienia się na spotkanie w ww. temacie

Proszę o przesłanie zdjęć  zbrązowiałych gałązek tui i  całych roślin.

Pozdrawiam

Anna Cieszyńska

PODR Boguchwała


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-Porady