Oczywistą rzeczą jest, że nikt nie lubi wyrzucać żywności do śmieci. Jest to nie tylko nieestetyczne ale naraża nas na straty finansowe. Często nie uda nam się zjeść tego, co kupiliśmy, a nieodpowiednie przechowywanie produktów powoduje, że szybciej się psują. A co istotniejsze, niewłaściwe ich przechowywanie obniża ich wartość odżywczą Do przechowywania produktów spożywczych można wykorzystać: folie aluminiową, folie spożywczą, papier, a także pojemniki szklane i ceramiczne, plastikowe, silikonowe oraz próżniowe.
Folia aluminiowa doskonale nadaję się do przechowywania gotowych dań.. Tak w lodówce jak i w celu zatrzymania ciepła. Jednak nie należy nią owijać owoców , ponieważ zawarty w nich kwas może wchodzić w interakcję z aluminium.
Folia spożywcza ochroni produkty przed nadmiernym wysychaniem. Należy jednak unikać owijania nią warzyw, owoców i chleba. Zatrzymywana w ten sposób wilgoć spowoduje szybkie namnażanie się pleśni.
Papierem dobrze jest owijać chleb, sery, wędliny, owoce i warzywa. Nie doprowadzi to do ich spleśnienia, ale jednocześnie skutecznie ochroni przed czynnikami zewnętrznymi i wysychaniem.
Zamykane woreczki foliowe wykorzystuje się do przechowywania produktów w zamrażarce.
Pojemniki plastikowe idealnie nadają się do przechowywania wszelkiego rodzaju żywności. Należy pamiętać, że muszą mieć one atest i mieć jego znak w postaci widelca i kieliszka. Zapewnia nam to bezpieczne przechowywanie żywności.
Pojemniki silikonowe mogą służyć do zarówno przechowywania żywności w lodówce jak i bezpiecznego jej mrożenia.
Pojemniki próżniowe nie przepuszczają żadnych zapachów, co pozwala zachować dłużej świeżość żywności.
Najbezpieczniejsze są pojemniki ze szkła, porcelany, czy ceramiki , gdyż nie wchodzą w żadną interakcję z żywnością .Ich wadą natomiast jest ich ciężar. Łatwiej przynieś do pracy lunch w lekkim plastiku. Doskonale nadają się natomiast do przechowywania żywności w lodówce oraz sypkich produktów, takich jak kawa, cukier, czy mąka w szafkach.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-Porady