Przesłane zdjęcia obrazują zaatakowaną trzmielinę przez Agrobacterium  tumefaciens. Bakteria ta wywołuje chorobę o nazwie guzowatość korzeni. Jest ona powszechna w szkółkach roślin, atakuje wiele gatunków roślin sadowniczych a także ozdobnych.

Narośla – guzy  tworzą się  na korzeniach,  szyjce korzeniowej a także na pędach mających kontakt z ziemią  tylko w miejscu zranienia.   Najpierw guzy są miękkie , powiększają się i drewnieją. Nie ma możliwości chemicznego zwalczania  tego patogena . Pozostaje tylko wycinać pędy z guzami i natychmiast je palić aby uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji.  Należy pamiętać aby wszelkie uprawki gleby w pobliżu roślin wykonywać ostrożnie by nie zranić roślin, gdyż zranienia są wrotami infekcji.

Jeśli trzmielina dobrze wygląda wizualnie to należy tylko wycinać pędy z guzami,  natomiast jeśli  wykazuje objawy więdnięcia  i żółknięcia liści  to taką roślinę należy  wykopać i spalić. W miejscu wykopania mocno porażonej rośliny nie można sadzić kolejnego egzemplarza.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-Porady